Kot - profilaktyka zdrowotna.Najprostszym zapobieganiem jakimkolwiek chorobom jest obserwacja kota, ponieważ jeśli go dobrze znamy, wiemy jak się zachowuje, możemy dostrzec zmiany, gdy coś niepokojącego zacznie się dziać. Zmiany zachowania, czy wyraźnej choroby nie można lekceważyć i jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Odrobaczaniu poddawane powinny być wszystkie koty, które ukończyły 4 tygodnie życia.
Koty wychodzące wystarczy odrobaczać co 3-4 miesiące, natomiast domowe co pół roku. Dzięki odrobaczaniu, koty pozbędą się pasożytów wewnętrznych takich jak tasiemce, glisty, którymi również zarazić się może człowiek.

Pierwsze szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym takim jak panleukopenia, herpeswirus i kalciwus, powinno nastąpić w wieku 9-14 tyg. życia. Kolejne szczepienie powtarza się po ok. miesiącu, natomiast dorosłe koty, które nigdy wcześniej nie były szczepione, wystarczy zaszczepić tylko raz i kolejne szczepienie powtórzyć za rok.
W pierwszych latach życia, szczepienia profilaktyczne powinny być wykonywane co roku, natomiast w późniejszym wieku można wykonywać je co 2-3 lata (u kotów wychodzących co roku). Koty wychodzące warto szczepić również na wściekliznę (co 1-2 lata) oraz kocią białaczkę (po wcześniej wykonanym teście, który wyjdzie negatywnie). Koty przed szczepieniem powinny być zdrowe, pozbawione pasożytów. Od odrobaczenia powinny minąć minimum 2 tygodnie.

Na pasożyty zewnętrzne narażone są zazwyczaj koty wychodzące. Stosując odpowiednie preparaty, np. spot-on, aplikowane na kark, uchronimy pupila przed m.in. kleszczami, pchłami i innymi pasożytami. Obroże mają przeważnie słabe działanie.

Badanie moczu jest jednym z tańszych badań, które wykonuje się u kotów. Niestety łapanie moczu bywa trudne i trzeba znaleźć najlepszą dla siebie metodę. Najłatwiej jest łapać mocz prosto do pojemniczka, który zbadany musi być w ciągu 4 godzin, gdyż po późniejszym czasie wyniki mogą być przekłamane.

Badania krwi robić należy co roku. Dzięki temu można wykryć choroby w początkowym stadium. Do podstawowych badań należy morfologia, biochemia pod kątem nerek i wątroby. Warto również wykonać jonogram. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy podejrzeń chorób, badania krwi warto poszerzyć o dodatkowe parametry.

Kota warto poddać zabiegowi kastracji, gdyż dzięki niemu można uniknąć pewnych chorób. Zabieg powinien być wykonany u kotek jak i kocurów (najlepiej pomiędzy 4-12 miesiącem życia, ale również u starszych osobników). Więcej o kastracji pisałam tutaj.

Profilaktyka zdrowotna jest ważna, dlatego pod żadnym pozorem nie można o niej zapomnieć. Wszelkim chorobom lepiej zapobiegać, bo leczenie może być trudne, a czasami nawet niemożliwe.

KOMENTARZE

2 komentarze:

  1. Faktycznie pobranie kociego moczu to może być skomplikowana sprawa :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W szczególności, gdy się wcześniej tego nie robiło. ;)

      Usuń

Dziękuję za każdy pozytywny komentarz. :-)
Komentarze ze stroną www, z adresem bloga zostaną usunięte.